Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.00

Haklı boşanma sebepleri varsa, aile mahkemesine bir boşanma davası dilekçesi verilmesiyle yargılama süreci başlar. Boşanma davası, eşler arasında yaşanan her olayın dava dilekçesinde delilleriyle birlikte uygun bir şekilde anlatılmasıyla arzulanan şekilde sonuçlanabilir. Boşanma davası çekişmeli ise aile mahkemesine çekişmeli boşanma davası dilekçesi verilmelidir.

Aşağıda çekişmeli bir boşanma davasına ilişkin boşanma davası dilekçe örneği mevcuttur.


BAKIRKÖY AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI : A.T………………. Adres: Bakırköy/İstanbul

VEKİLİ : Avukat Baran Doğan
M.Fevzi Çakmak cd.1.Sk.No:9/6 Şirinevler/Bahçelievler/İstanbul

DAVALI :B.T……………… Adres: Şişli/İstanbul

D.KONUSU : Şiddet, kumar, aldatma nedeniyle evlilik birliği temelinden sarsıldığından boşanma kararı verilmesi, nafaka ve maddi-manevi tazminat talebidir.

AÇIKLAMALAR :

 1. Müvekkil, davalı ile 1990 yılında evlenmiş olup Ömer (14 yaşında) bir müşterek çocukları bulunmaktadır.

 2. ALDATMA: Davalı, müvekkilemi A.M. isimli bir kadınla aldatmaktadır. Davalı ailesi ile hiç ilgilenmediği halde birlikte olduğu kadının her türlü giderlerini karşılamaktadır. Kendi ailesine hiçbir katkısı olmayan davalı müvekkilemi aldattığı kadın ile birlikte bazen tatillere bazen de birlikte kumar oynamaya gitmektedir. Davalının cep telefonu numarası xxx xx xx’dir. İlişkinin ispatı amacıyla dava tarihinden geriye doğru 1 yıllık görüşme kayıtlarının (aranan-arayan numara) ve mesajlaşma kayıtlarının ilgili GSM operatöründen getirtilmesini talep ediyoruz.

 3. KUMAR ALIŞKANLIĞI: Davalının kumar alışkanlığı mevcuttur. Davalının kumar alışkanlığı tüm aileyi darmadağın etmiştir. Davalı, haftada bir veya 15 günde bir kere Cuma akşamı ile Pazar akşamı arasında ya Kıbrıs’a ya da Gürcistan-Batum’a kumar oynamaya gitmektedir. Kıbrıs’a veya Batum’a gideceğini iş çıkışı mesaj yoluyla müvekkileme bildirmekte, Telefonları kumar oynadığı 3 gün boyunca kapalı olmaktadır. Kıbrıs veya Batum’a gidemediği hafta içinde de sürekli iş çıkışı İstanbul’da kumar oynanan mekanlara gitmektedir. Davalı kumar alışkanlığı nedeniyle gece 24.00’den önce eve gelmemekte, çocukları ve ailesi ile ilgili hiçbir sorumluluğu yerine getirmemektedir. Davalının sevgilisiyle birlikte kumar oynamaya gittiğini ispatlamak amacıyla uçuş ve konaklama bilgilerini daha sonra delil listemizde bildireceğiz.

 4. ŞİDDET: Davalı müvekkileme evlilik içinde şiddet uygulamıştır. Kumar alışkanlığı ve başka bir kadınla düzenli ilişkisi nedeniyle müvekkilemi çamaşır yıkama, ütü, bulaşık ve temizlik işlerini gören bir işçi olarak görmektedir. Müvekkilem tüm evlilik boyunca şiddet görmüştür.

 5. Müvekkilemin ailesi oldukça varlıklı bir ailedir. Bu nedenle, aile birliğinin devam etmesi için yıllarca müvekkilemin ailesinin tahsis ettiği evlerde aile hayatı sürdürülmeye çalışılmıştır. Tüm evlilik boyunca 2014 yılına kadar müvekkilemin ailesinin tahsis ettiği veya aldığı konutlarda aile hayatı sürdürülmüştür. Sadece son 2 yıldır müvekkilemin ailesi kullanıldıklarını anlayınca konut temin etmekten vazgeçmiştir. Çocukların okul ve diğer tüm eğitim masrafları müvekkilemin ailesi tarafından karşılanmaktadır.

II- DAVACI VE DAVALININ SOSYAL-EKONOMİK DURUMUNA DAİR BİLGİLER

Davalı B.T, bir şirkette müdür pozisyonunda çalışmaktadır. Davalının aylık geliri 15.000 TL civarındadır.

Müvekkilem A.T, üniversite mezunu olup evlendikten sonra çalışmayı bırakmış, çocukları ve ailesine bakmıştır. Müvekkilem ailesinden maddi destek almaktadır.

III- VELAYET, KİŞİSEL İLİŞKİ VE NAFAKAYA DAİR TALEPLERİMİZ

Çocuklardan Ömer 14 yaşında olup özel bir kolejde lise öğrencisidir. Okul taksiti ile birlikte aylık gideri 1500 TL’dir. Müşterek çocuk Ömer için 1500 TL tedbir nafakası hükmedilmesini, dava sonunda nafakanın iştirak nafakası olarak devamını talep ediyoruz.

Müşterek çocuk Ömer’nin geçici velayetinin ve dava sonunda VELAYETİN davacı anneye verilmesini talep ediyoruz.

Müvekkilem için 2500 TL tedbir nafakasına hükmedilmesini, tedbir nafakasının dava sonunda yoksulluk nafakası olarak devamını talep ediyoruz.

IV- MADDİ – MANEVİ TAZMİNAT TALEPLERİMİZ

Müvekkilem üniversite eğitimi almasına rağmen çalışmamış, 20 yıllık evlilik hayatında evliliğin tüm sorumluluklarını yerine getirebilmek için kendi kariyerini feda etmiştir.

Müvekkilemin yaşadığı evlilik travmaları hayatı boyunca büyük bir psikolojik yıkım yaratacaktır. Bu nedenle, müvekkilem davacıya 700.000 TL maddi tazminat, 250.000 TL manevi tazminat ödenmesine karar verilmesini talep ediyoruz.

DELİLLER :

1- Dilekçemizde belirttiğimiz tüm deliller,

2- Tanıklarımız (Ön inceleme duruşmasında bildirilecektir)

3- Ve sair her türlü delil

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz ve izah edildiği üzere;

 1. Tarafların BOŞANMALARINA,

 2. Müşterek çocuklardan 14 yaşındaki Ömer’in VELAYETİNİN davacı anneye verilmesine,

 3. Müşterek çocuk Ömer için 1500 TL, müvekkilem davacı için 2500 TL tedbir nafakası verilmesini, tedbir nafakalarının dava sonunda İŞTİRAK ve YOKSULLUK nafakasına çevrilmesine,

 4. Müvekkilem maddi ve manevi açıdan bir işkence hayatı yaşadığından 250.000 TL manevi tazminat, 700.000 TL maddi tazminata yasal faiziyle birlikte hükmedilmesine,

Karar verilmesini talep ediyoruz. 01.01.2018

Davacı Vekili Avukat Baran Doğan

   ________________________________________________________________________________________________________________________________________

Avukat Baran Doğan

UYARI

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Baran Doğan’a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Avukat meslektaşların makale içeriklerini dava dilekçelerinde kullanması serbesttir.

Makale Yazarlığı İçin

Avukat veya akademisyenler hukuk makalelerini özgeçmişleri ile birlikte yayımlanmak üzere avukatbd@gmail.com adresine gönderebilirler. Makale yazımında konu sınırlaması yoktur. Makalelerin uygulamaya yönelik bir perspektifle hazırlanması rica olunur.

Paylaş
RSS