Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.00

Seri Muhakeme Usulünde Uygulama Tutanakları

Seri muhakeme usulü, 01.01.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Seri muhakame usulü uygulaması sürecinde kolluk, savcılık ve mahkeme üç tutanak tutarak süreci tamamlar:

  • Bilgilendirme Tutanağı: Seri muhakeme usulünde, kolluk veya savcılık şüpheliye haklarını ve muhakeme usulünü müdafii huzurunda anlatmalıdır. Seri muhakeme usulü hakkında yapılan bilgilendirme bir tutanağa bağlanır. Seri muhakeme usulü bilgilendirme tutanağının bir örneği aşağıdadır.

  • Kabul Tutanağı: Kolluk veya savcılık tarafından bilgilendirildikten sonra, şüphelinin, seri muhakeme usulünü kabul ettiğini avukatı huzurunda beyan etmesiyle bir “seri muhakeme usulünü kabul tutanağı” düzenlenir. Seri muhakeme usulü kabul tutanağının bir örneği aşağıdadır.

  • İnceleme Tutanağı: Savcılık tarafından belirlenen yaptırım ve bu yaptırımın şüphelinin özgür iradesine uygun olup olmadığı mahkeme tarafından denetlenmelidir. Denetim işlevi asliye ceza mahkemesi tarafından evrak üzerinden inceleme yapmak suretiyle yerine getirilir. Mahkeme tarafından yapılan inceleme “seri muhakeme usulü inceleme tutanağı” olarak kayıt altına alınır. Seri muhakeme usulü inceleme tutanağı örneği ektedir.

Seri Muhakeme Usulü Bilgilendirme Tutanağı (Savcılık Aşaması)


Seri Muhakeme Usulü Kabul Tutanağı (Savcılık Aşaması)


Seri Muhakeme Usulü İnceleme Tutanağı (Asliye Ceza Mahkemesi)Avukat Baran Doğan

UYARI

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Baran Doğan’a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Avukat meslektaşların makale içeriklerini dava dilekçelerinde kullanması serbesttir.

Makale Yazarlığı İçin

Avukat veya akademisyenler hukuk makalelerini özgeçmişleri ile birlikte yayımlanmak üzere avukatbd@gmail.com adresine gönderebilirler. Makale yazımında konu sınırlaması yoktur. Makalelerin uygulamaya yönelik bir perspektifle hazırlanması rica olunur.

Paylaş
RSS