0 212 652 15 44
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.00

Anayasa Mahkemesi (AYM) Yeni Bireysel Başvuru Formu

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru, iç hukuk yolları tüketildikten sonra gidilen bir yargı yoludur. Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan bireysel başvuruların bazı şekil kurallarına uygun olarak yapılması gerekir. 2019 yılı itibariyle mahkemeye yapılacak başvurularda yeni bireysel başvuru formunun (yeni bireysel başvuru dilekçesi) kullanılması zorunludur. Aksi takdirde, bireysel başvuru usulden reddilecektir.

Anayasa Mahkemesi (AYM), yeni bireysel başvuru formuyla (başvuru dilekçesi) ile birlikte, başvuru formunun nasıl doldurulacağına ilişkin bir başvuru klavuzu da yayınlamıştır. Anayasa Mahkemesine yeni başvuru formu örneği ve başvuru kılavuzu aşağıdadır:

  1. ANAYASA MAHKEMESİ (AYM) YENİ BAŞVURU FORMU

  2. ANAYASA MAHKEMESİ (AYM) YENİ BAŞVURU FORMU DOLDURMA KLAVUZU

AİHM’in (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) etkili bir iç hukuk yolu olarak kabul ettiği Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yoluna gidilemeden AİHM’e bireysel başvuru yapılamaz. AİHM başvurusu da AİHM Başvuru Formu (AİHM başvuru dilekçesi) ile yapılır.


Avukat Baran Doğan

UYARI

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Baran Doğan’a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Avukat meslektaşların makale içeriklerini dava dilekçelerinde kullanması serbesttir.

Makale Yazarlığı İçin

Avukat veya akademisyenler hukuk makalelerini özgeçmişleri ile birlikte yayımlanmak üzere avukatbd@gmail.com adresine gönderebilirler. Makale yazımında konu sınırlaması yoktur. Makalelerin uygulamaya yönelik bir perspektifle hazırlanması rica olunur.

Paylaş
RSS