0 212 652 15 44
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.00

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Bireysel Başvuru Formu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru, iç hukuk yolları tüketildikten sonra gidilen uluslararası bir yargı yoludur. İç hukuk yollarının kapalı olduğu veya etkili olmadığı hallerde, iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekmeden de AİHM’e başvuru yapmak mümkündür. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmadan önce, AİHM’in etkili bir iç hukuk yolu olarak kabul ettiği Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru yapılması, bu mahkemeden olumsuz sonuç çıktığı takdirde AİHM’e başvurmak gerekir.

AİHM başvurusu, AİHM Başvuru Formu (AİHM başvuru dilekçesi) ile yapılır. AİHM başvuru formu usulüne uygun bir şekilde doldurulmadığı takdirde başvurunun usulden reddedilmesi sözkonusu olabilir.

2022 yılı ve sonrası için AİHM Başvuru Formu örneği aşağıdadır:

DİKKAT : Formu önce bilgisayarınıza indiriniz, indirdikten sonra açınız. Doğrudan açmaya çalıştığınızda form açılmayacaktır. Linke tıkladıktan sonra ekranın sol üst köşesinde indirme (↓) işaretine basarak formu indirebilirsiniz.


Avukat Baran Doğan

UYARI

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Baran Doğan’a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Avukat meslektaşların makale içeriklerini dava dilekçelerinde kullanması serbesttir.

Makale Yazarlığı İçin

Avukat veya akademisyenler hukuk makalelerini özgeçmişleri ile birlikte yayımlanmak üzere avukatbd@gmail.com adresine gönderebilirler. Makale yazımında konu sınırlaması yoktur. Makalelerin uygulamaya yönelik bir perspektifle hazırlanması rica olunur.

Paylaş
RSS