Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.00

Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar (kyok), yapılan soruşturma neticesinde yeterli delil ve şüphe olmadığı gerekçesiyle, savcılığın şüpheli hakkında kamu davası açmaya gerek görmemesi olarak tanımlanabilir. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar, eski CMK’da takipsizlik kararı olarak adlandırılmaktaydı.

Kovuşturmaya yer olmadığında dair karara, kararı veren savcılığın bağlı bulunduğu ağır ceza merkezinin bulunduğu yer Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edilebilir. İtiraz dilekçesi örneği aşağıdadır.


BAKIRKÖY SULH CEZA hAKİMLİĞİ’NE
Gönderilmek Üzere
BÜYÜKÇEKMECE CUMHURİYET SAVCILIĞI’NA

SORUŞTURMA NO : 2021/….

İTİRAZ EDEN MÜŞTEKİ : M.D.

ŞÜPHELİ : E.D

D.KONUSU : Savcılık tarafından 01.06.2021 tarihinde verilen Ek Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar’a (KYOK) itirazımızdan ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

Şahsım, müşteki sıfatıyla 15.06.2019 tarihinde ifade vermiştir. İfademde olay yerinde olayın görgü şahitleri olduğunu beyan etmeme rağmen görgü tanıklarının isimleri ve adresleri polis tarafından sorulmadığı için sonraki aşamada şahitleri bildirebileceğimi düşünerek ifademde isim ve adreslerin yer almamasını önemsememiştim.

Savcılık tarafından şikayetçisi olduğum olayla ilgili “soyut iddia dışında delil bulunmadığı” gerekçesiyle, şüpheli hakkında 01.06.2021 tarihinde ek takipsizlik kararı (kovuşturmaya yer olmadığına dair karar) verilmiştir.

Halbuki ifademde; olay yerinde seyyar satıcılar olduğunu, zabıta memuru E.D.’nin el hareketleri de yaparak “kankim şimdi görür, ona göstereceğim gününü” diyerek sinirli bir şekilde hareket ettiğini gören tanıklar dinlenmeden kovuşturmaya yer olmadığına dair karar (kyok) verilmiştir.

Olayın görgü şahitlerinden ve ayrıntılarından haberdar olan tanıklardan birinin ad-soyad ve adres bilgileri aşağıdadır:

Tanık - M.T : (Adres)

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda izah ettiğim üzere;

Olayın tanığı olan kişiler dinlenmeden eksik soruşturmayla kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir, bu nedenle delillerin toplanması için Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Kararın kaldırılmasını talep ederiz. 02.06.2021

Müşteki M.D.


Avukat Baran Doğan

UYARI

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Baran Doğan’a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Avukat meslektaşların makale içeriklerini dava dilekçelerinde kullanması serbesttir.

Makale Yazarlığı İçin

Avukat veya akademisyenler hukuk makalelerini özgeçmişleri ile birlikte yayımlanmak üzere avukatbd@gmail.com adresine gönderebilirler. Makale yazımında konu sınırlaması yoktur. Makalelerin uygulamaya yönelik bir perspektifle hazırlanması rica olunur.

Paylaş
RSS